Napište nám

Historie a současnost koučinku

4. 8. 2016


Anglické slovo „coach“ (kouč) znamená „kočár“. Jeho užívání je doloženo od roku 1556 a pochází z maďarštiny. Kočár je prostředek, který nás doveze z místa, kde se nacházíme, do místa, kam se chceme dostat. Také koučink (v angličtině „coaching“) má obdobný cíl: Umožní nám dostat se ze situace, kterou aktuálně prožíváme, do situace, které chceme dosáhnout. Od roku 1885 se mluví o koučování v oblasti sportu a v roce 1976 převedl Timothy Gallwey koučink z oblasti sportu do oblasti byznysu. Koučink jako profese vznikl na konci 80. let v USA.

 

Do České republiky začal pronikat teprve před několika lety a získává si zde stále více příznivců. Jeho obliba roste velmi rychle, mimo jiné právě proto, že je považován za plnohodnotnou rozvojovou metodu, stejně jako klasický trénink. Vychází a čerpá z různých vědních disciplín, jako jsou filozofie, pozitivní psychologie, NLP, Brain- Based coaching a další.

Současnost koučinku

Koučink je povzbudivá a profesionální spolupráce, která pomáhá lidem překlenout rozdíl mezi tím, kde jsou, a tím, kde by chtěli být ve svém osobním nebo profesionálním životě. Je zaměřen na výsledek a na napomáhání vzniku nové myšlenky („aha moment“) a na to, aby koučovaný došel k závěrům sám. Pak jej také vede k tomu, aby se zavázal podniknout akci. Koučink se dívá na to, „ jak“, ne „proč“!

Kouč je certifikovaná, vzdělaná a integrovaná osobnost, citlivý diplomat a empatický průvodce na cestě k Vašim cílům.

Koučování je mladý obor, jehož kvalifikační i etické standardy rozpracovávají profesní organizace koučů:

  • na světové úrovni: The International Coach Federation (ICF)
  • v České republice její česká pobočka ICF Czech Chapte